top
Autoři

 

Miroslav Jiránek


Narozen:        27. 11. 1951 v Kolíně

Činnost
Výstavy

Studia:

1967 – 1971Střední průmyslová škola grafická, Praha, Obor úprava tisku
1973 – 1979VŠUP, atelier propagační grafiky a plakátu, prof. Eugen Weidlich

Činnost      ◀nahoru▶

1979 – 1990Typografie, plakát, ilustrace
Od r. 1991téměř výhradně volná tvorba, především malba

Výstavy     ◀nahoru▶

2001Obrazy o kamenech a tichu, Galerie Millennium, Praha
2006Světlé minuty, Galerie Vyšehrad, Praha
Zimní přehlídka současného českého umění, Galerie Millennium, Praha

Miroslav Jiránek se narodil 27.11.1951 v Kolíně, od šesti let žil ve Štětí, v domě s vyhlídkou na hladinu Labe. Už v dětství se řeka stala jedním z hlavních motivů jeho myšlení a voda je rovněž častým prvkem jeho malířské tvorby. V blízkých lesích Kokořínska s mnoha magickými místy se utvářel jeho intimní vztah ke krajině, někde mezi pískovcovými skalami porostlými mechem dostal i neodolatelnou chuť malovat.
Na studia odešel do Prahy, na střední škole grafické pod Petřínem vystudoval úpravu tisku a na Vysoké škole umělecko-průmyslové užitou grafiku.
V Praze se usadil natrvalo, často ale pobývá na venkově, v Hlínovišti nedaleko Bezdězu. Vystudovanému oboru se věnoval přibližně 10 let, hlavní náplní práce byly plakáty, ilustrace a typografie (např. plakáty Tec…, Marsyas, Sport-turist, Znojma, série plakátů s ohroženými druhy zvířat pro pražskou ZOO, ilustrace v knihách Antika žertovně zčeštěn, Válečníkova píseň, Moudrost starých Římanů, typografie v publikacích John Lennon, Šuplík plný Zappy, Láska je kytarové sólo).
Koncem osmdesátých let užitou práci postupně omezoval, volná malba ho bavila víc. Pochopil, že je pro něj příliš obtížné pracovat v obou těchto výtvarných kategoriích a od začátku devadesátých let se věnuje téměř výhradně volné tvorbě. Většina jeho prací jsou olejomalby, převažují obrazy s klidnou, meditativní náladou.
Jeho obrazy našly své místo v menších soukromých sbírkách a není jich mnoho, protože autor při práci nerad spěchá.

◀nahoru▶

◀ zpět na Autoři